LAPAROSKOPİYE HAZIR OLMAK

Laparoskopi işlemi, abdominal bölgeyi hedef alan bir endoskopi prosedürüdür. Laparoskopi işleminden önce operasyonu yürütecek doktora, kullanılmakta olan ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir. Doktor ilaçların operasyon öncesinde ve sonrasında nasıl kullanılması gerektiğini söyleyecektir. Doktor operasyon sürecini ve sonucunu etkileyebilecek ilacın dozunu değiştirmek isteyebilir. Bu ilaçlar:

  • Kan sulandırıcı ilaçlar gibi antikoagülanlar
  • Aspirin ve ibuprofen gibi steroid içermeyen antienflamatuar ilaçlar
  • Kan pıhtılaşmasını etkileyen diğer ilaçlar
  • Bitkisel takviyeler veya gıda takviyeleri
  • K vitamini

Hamilelik veya hamile olma ihtimali söz konusuysa doktora söylenmelidir. Bu, gelişen bebeğe zarar verme riskini azaltır.

Laparoskopiden önce doktor kan testleri, idrar tahlili, elektrokardiyogram (EKG) ve göğüs röntgeni isteyebilir. Doktor ayrıca ultrason, CT taraması veya MRI taraması dahil bazı görüntüleme testlerini de yapabilir.

Bu testler, doktorun laparoskopi sırasında incelenen anormallikleri daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Sonuçlar ayrıca doktora karnın içine dair görsel bir rehber sunar. Bu laparoskopinin etkinliğini artırabilir.

Laparoskopiden en az sekiz saat önce yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca bir hasta yakınının operasyondan sonra hastayı eve bırakması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Laparoskopi genellikle, genel anestezi kullanılarak yapılır; bu da hastayı uykulu yapar ve ameliyattan sonra birkaç saat araba kullanamaz hale getirir.

Benzer Yazılar
5000+Ürün Çeşidi
42+Yıllık Deneyim
20+Yurt İçi Bayilik
30+Ülkede Dağıtım Ağı
Bizimle iş birliği yapmak ister misiniz?

Katsan A.Ş. 20'yi aşkın bayisiyle Türkiye’nin tüm illerine ve ilçelerine ulaşarak, gerek devlet kurumlarının gerekse özel kurumların çözüm ortaklığını yapmaktadır.